piątek, 17 lipca 2015

Dziwonos - Sarkidiornis Melanotos

To już ( wreszcie ) drugi gatunek ptaka w moim Atlasie ptaków, jest nim właśnie Dziwonos.
Czemu dziwonos ? Swoją niecodzienną nazwę zawdzięcza pięknemu guzowi tłuszczowemu na dziobie ( patrz zdjęcie niżej )
 gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Zasiedla Amerykę Środkową i Południową, subsaharyjską Afrykę (łącznie z Madagaskarem) oraz południowo-wschodnią Azję.
 Morfologia:
Samiec jest większy od samicy. Ogólna długość ciała gatunku waha się pomiędzy 560 a 760 mm. Samiec mierzy zazwyczaj 630-730 mm, a samica 500-550 mm. Rozpiętość skrzydeł wynosi 116-145 cm. Masa ciała mieści się w granicach 1.2-2.6 kg. Najlżejszy samiec ważył 1.3 kg, samica 1.03 kg. Masa ciała najcięższego samca wynosiła 2.61 kg, a samicy 2.33 kg.
Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Dziwonos sylwetką przypomina gęś. Dziób czarny, z charakterystycznym, okrągłym wyrostkiem na początku. Jest zbudowany z tłuszczu, znacznie powiększa się przed okresem lęgowym. Wierzch i tył głowy czarny, żółto odgraniczony od białej reszty głowy, która jest czarno nakrapiana. Pierś i spód ciała czysto białe. Skrzydła i ogon czarne, z fioletowym, niebieskim i zielonym opalizowaniem. Boki ciała szare, nogi czarne. Samica ma więcej białego na bokach ciała, głowa jest cała biała w czarne kropki. Nie posiada też wyrostka na dziobie.
 Środowiskiem życia tego gatunku są bagna, rzeki i jeziora w otwartych i świetlistych, zalesionych obszarach. Przebywa także na łąkach, obszarach popowodziowych, w zalanych lasach, na pastwiskach oraz na polach ryżowych. Występuje do wysokości 3500 m n.p.m. Jeżeli ma wybór, woli czyste wody.

Dane techniczne ;D
Typ: Strunowce
Podtyp: Kręgowce
Gromada: Ptaki
Podgromada: Neornithes
Rząd: Blaszkodziobe
Rodzina: Kaczkowate
Rodzaj: Sarkidiornis
Gatunek: ( patrz tytuł )
 W okresie lęgowym przebywa w parach lub małych grupach, poza okresem lęgowym w dużych stadach liczących od 30 do 40 ptaków. W trakcie sezonowych migracji lecą albo w bezładnej grupie, albo w kluczu o kształcie podobnym do litery V. Dzięki silnym pazurom dziwonosy potrafią przytrzymać się drzewa. Gatunek bardzo wrażliwy na zimno. Najwyższy zanotowany wiek wynosił 21 lat i 6 miesięcy.

=======================================================
No więc następne posty pojawią się w następnym tygodniu ;)
Pozdrawiam !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz